Operator filmowy odgrywa kluczową rolę w produkcji filmowej, wpływając na ogólny wygląd i styl wizualny filmu, programu telewizyjnego, teledysku lub reklamy. Jest to osoba odpowiedzialna za realizację wizji reżysera na ekranie i zajmuje się wszystkimi technicznymi aspektami wizualnego opowiadania historii.
Znany również jako reżyser zdjęć (DP lub DoP), operator kieruje ekipą filmową i ekipą oświetleniową na planie. Zazwyczaj angażuje się w cały proces produkcji filmu, począwszy od wczesnego etapu storyboardingu, gdzie pracuje nad dogłębną narracją wizualną, aż po postprodukcję.
Czym się zajmuje operator filmowy?
Operator filmowy nadzoruje pracę kamery i elementy wizualne na ekranie, w tym:
- rozmieszczenie kamery,
- ruch kamery,
- kąty ustawienia kamery,
- wybór obiektywu,
- oświetlenie,
- rozmiar i kompozycję ujęcia,
- głębię ostrości,
- proporcje obrazu.
Na planie operator filmowy współpracuje z reżyserem, aby ożywić film. Jeśli reżyserem jest John Lennon, to operator filmowy, czyli autor zdjęć, jest Paul McCartney. Oczywiście, w przypadku filmów, a nie piosenek. Jednak to tylko jedna forma sztuki.
Praca operatora filmowego obejmuje również dopracowanie najdrobniejszych szczegółów, takich jak wygląd, kolor i oświetlenie. Nie wspominając już o kadrowaniu każdego pojedynczego ujęcia, które zostanie uwiecznione na taśmie filmowej. Operator filmowy nie działa jednak samodzielnie. Współpracuje z ekipą oświetleniową, działem kamer, scenografem, gafferem i innymi profesjonalistami, aby zrealizować wizję reżysera.
W przypadku produkcji filmowych o niższym budżecie, gdzie nie ma możliwości zatrudnienia oddzielnego operatora kamery, operator filmowy może również pełnić rolę operatora kamery. Oczywiście, nie dotyczy to olbrzymich produkcji hollywoodzkich, gdzie zatrudniana jest oddzielna ekipa filmowa, ale jest bardziej powszechne w przypadku małych teledysków lub filmów niezależnych.